Pod znakiem wody i żagli

POD ZNAKIEM  WODY I ŻAGLI

Akweny – solinski i myczkowiecki, są znanymi i cenionymi przez polskich żeglarzy i wioślarzy ośrodkami wypoczynku dla miłośników wody i słońca. Cały obszar bieszczadzkich jezior-w sumie bez mała 24 km2, to strefa ciszy, dlatego nie wolno używać na nich sprzętu motorowodnego, tylko łodzi, pływających pod żaglami i przy pomocy wioseł.
Szczególnie dogodne warunki do żeglowania panują w czerwcu oraz we wrześniu i październiku. Zmienne, porywiste wiatry pozwalają wówczas amatorom pływania żaglówkami na wykazanie się pełnymi umiejętnościami żeglarskimi.

Zwolenników kąpieli w obu tych akwenach należy ostrzec przed pływaniem poza miejscami do tego przeznaczonymi. Warto wiedzieć również i o tym, że temperatura wody w zalewie myczkowieckim jest ok. 5°C niższa od temperatury wody w zalewie solińskim, co spowodowane jest przepompowywaniem wody z jednego zbiornika do drugiego. Posiadający specjalną kartę pływacką mogą pływać po całym zalewie.

Po zalewie solińskim kursują statki bieszczadzkiej floty, wypływające z Soliny i Polańczyka. Dzięki nim wczasowicze i turyści mają możliwość poznania najciekawszych zakątków tego malowniczego akwenu.

Niemal każdy z ośrodków wczasowych dysponuje własną przystanią i własnym sprzętem pływającym. Przystanie istnieją w Polańczyku, Solinie, Jaworze, Myczkowcach, Rajskim i Zawozie. Przy niektórych działają też wypożyczalnie kajaków, łodzi żaglowych i rowerów wodnych.

Nad bezpieczeństwem pływających i kąpiących się czuwają ratownicy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy mają swoją centralną bazę w Polańczyku oraz Policja Wodna. W  Polańczyku także znajduje się baza Krośnieńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
Wody obu bieszczadzkich zalewów zalicza się do wód nizinnych i mają one l klasę czystości. Wędkować można całą dobę, zarówno z brzegu jak i z łodzi z uwzględnieniem limitów i okresów ochronnych.

W jeziorze solińskim występują takie gatunki ryb jak: sandacz, szczupak, okoń, karp, leszcz, płoć, kleń, ukleja oraz sum. W Myczkowcach spotykamy dużą ilość pstrąga i troci jeziorowej,
a mniej sandacza, szczupaka i karpia.

O możliwościach wędkowania informują biura PZW w Solinie (tel. O 605 787 662) oraz
w Polańczyku [tel. (013) 469 21 85 ]

 

zagle.JPG (20.39 Kb)

Pod znakiem wody i żagli Foto. Jano



Kalendarz wydarzeń

[calendar mini=true]
Pogoda Polańczyk z serwisu

Starsza wersja strony

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress