Przedstawiciele Gminy Solina w dniach 12-13 sierpnia 2023r. wzięli udział w festiwalu w Kosovie, który jest kluczowym elementem projektu „Festiwal – stała inicjatywa i skuteczne narzędzie promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy”.
Podkarpacka gmina Solina i miasto Kosów w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie podpisały memorandum, czyli umowę o współpracy. Działają po obu stronach Karpat i chcą wymieniać się doświadczeniami, by pobudzić do działania lokalne firmy na rzecz rozwoju turystyki na europejskim poziomie.
Kosów leżący u podnóża Karpat Ukraińskich i bram Huculszczyzny słynie z niepowtarzalnego folkloru. Mieszkający tu górale z pokolenia na pokolenie dbają o zachowanie odrębnych strojów ludowych, muzyki, starych instrumentów, pieśni i tańców. To czyni ten zakątek Europy niepowtarzalnym i jest ogromnym atutem turystycznym. Wyjątkowa jest też ceramika kosowska.
Solina leżąca po polskiej stronie Karpat to gmina, która w ostatnich latach mocno zainwestowała w turystykę. Pomogły w tym małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim, plaże pełne turystów, biała flota na jeziorze czy sanatorium czynią ten zakątek Bieszczadów jednym z kilku najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce.
Miejscem podpisania umowy o współpracy między Kosowem a Soliną była malowniczo położona wioska Szepit. Projekt o współpracy ma pomóc obu stronom. Nawzajem chcą się uczyć obsługi ruchu turystycznego, tworzenia produktów lokalnych czy realizacji wielkich wydarzeń, jak choćby festiwale.
Oto krótka relacja z tej uroczystości.
https://rzeszow.tvp.pl/72138413/gmina-solina-i-miasto-kosow-na-ukrainie-beda-wspolpracowac