Dodano: 18-09-2023

Gmina Solina wraz z Partnerami z Ukrainy opracowali przewodnik „Zestaw dobrych praktyk w zakresie tradycyjnych festiwali dla gmin w Polsce i na Ukrainie” wraz z jego tłumaczeniem, projektem graficznym, układem oraz  redakcją informacji w ramach projektu pn.: „Festiwal – stała inicjatywa i skuteczne narzędzie promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy”.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

WERSJA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

Dodano: 16-08-2023

Przedstawiciele Gminy Solina w dniach 12-13 sierpnia 2023r. wzięli udział w festiwalu w Kosovie, który jest kluczowym elementem projektu „Festiwal – stała inicjatywa i skuteczne narzędzie promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy”.
Podkarpacka gmina Solina i miasto Kosów w obwodzie iwanofrankowskim na Ukrainie podpisały memorandum, czyli umowę o współpracy. Działają po obu stronach Karpat i chcą wymieniać się doświadczeniami, by pobudzić do działania lokalne firmy na rzecz rozwoju turystyki na europejskim poziomie.
Kosów leżący u podnóża Karpat Ukraińskich i bram Huculszczyzny słynie z niepowtarzalnego folkloru. Mieszkający tu górale z pokolenia na pokolenie dbają o zachowanie odrębnych strojów ludowych, muzyki, starych instrumentów, pieśni i tańców. To czyni ten zakątek Europy niepowtarzalnym i jest ogromnym atutem turystycznym. Wyjątkowa jest też ceramika kosowska.

Solina leżąca po polskiej stronie Karpat to gmina, która w ostatnich latach mocno zainwestowała w turystykę. Pomogły w tym małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Kolej gondolowa nad Jeziorem Solińskim, plaże pełne turystów, biała flota na jeziorze czy sanatorium czynią ten zakątek Bieszczadów jednym z kilku najbardziej atrakcyjnych miejsc w Polsce.

Miejscem podpisania umowy o współpracy między Kosowem a Soliną była malowniczo położona wioska Szepit. Projekt o współpracy ma pomóc obu stronom. Nawzajem chcą się uczyć obsługi ruchu turystycznego, tworzenia produktów lokalnych czy realizacji wielkich wydarzeń, jak choćby festiwale.
Oto krótka relacja z tej uroczystości.
https://rzeszow.tvp.pl/72138413/gmina-solina-i-miasto-kosow-na-ukrainie-beda-wspolpracowac

Dodano: 10-08-2023




Dodano: 10-08-2023

Dodano: 26-06-2023

W związku ze wspólną realizacją projektu pn.: „Festiwal – stała inicjatywa i skuteczne narzędzie promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020, w dniach 22-24 czerwca 2023r. do Gminy przybyli przedstawicieli Miasta Kosów, wraz z mieszkańcami wsi Schepit, celem odbycia  wizyty studyjnej związanej z wymianą doświadczeń w przygotowaniu i realizowaniu festiwali na terenie naszej Gminy.

Naszym gościom oprócz spotkania roboczego w GOKSIT Solina, zaprezentowaliśmy także nasz dorobek kulturowy oraz pokazaliśmy największe atrakcje gminy w tym Jezioro Solińskie, Uzdrowisko Polańczyk, zaporę wodną czy kolej gondolową.

Nasi Partnerzy z Ukrainy zaprezentowali sposób wyrabiana swoich Serowych Koników Huculskich, które są unikatowym produktem regionalnym. Właśnie z tym swoją szanse rozwoju turystyki widzą mieszkańcy tych górskich wsi na Huculszczyźnie.

Dodano: 19-05-2023

W dniach 15-17.05.2023 r. w Kosowie na Ukrainie odbyło się spotkanie robocze z udziałem przedstawicieli Gminy Solina, dotyczące realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.
Wydarzenie pod nazwą: „Festiwal – stała inicjatywa i skuteczne narzędzie promocji dziedzictwa historycznego i kulturowego w regionach przygranicznych Polski i Ukrainy”, będzie realizowane przez trzech partnerów:
– Pozarządową organizację „Prykarpacką Korporację Informacyjną” – Lider Projektu
– Rada Miasta Kosów – Partner Projektu
– Gmina Solina – Partner Projektu
W Kosowie i we wsi Shepit odbędzie się w sierpniu 2023 festiwal, mający na celu popularyzację lokalnej kultury oraz dziedzictwa historyczno-kulturowego regionów transgranicznych, których elementem jest także dziedzictwo kulinarne, a między innymi również tworzenie autentycznych wyrobów serowych koników, jako unikalnego na skalę europejską produktu lokalnego.
W ramach udziału w projekcie Gmina Solina opracuje i zaprezentuje przewodnik dobrych praktyk – jako skuteczny model biznesowy dla zrównoważonego organizowania wydarzeń kulturalnych na obszarach pogranicza.
W załączeniu odnośnik do spotkania roboczego w Kosovie – zachęcamy do obejrzenia.
https://youtu.be/_AKSscdjR7Q

A to krótka relacja zdjęciowa z w/w wyjazdu.

Projekty dofinansowane ze środków UE

Wybory Sołeckie 2024

Wybory Samorządowe 2024

Konsultacje społeczne

Mobilny harmonogram odbioru odpadów

Harmonogram odbioru odpadów na 2024 rok

Film promocyjny „Woda Karpat”

Biuletyn Informacyjny Urzędu Gminy Solina 2022

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego

Ankieta NIK w sprawie funkcjonowania posterunku Policji

Najwyższa Izba Kontroli zwraca się do Państwa z uprzejmą prośbą o udzielenia wsparcia w realizacji celów prowadzonej przez NIK kontroli planowej nr P/23/029 „Funkcjonowanie posterunków Policji”.

Czynności kontrolne wykonywane są w okresie od czerwca do października 2023 r. i obejmują m.in. badanie świadomości i satysfakcji mieszkańców w związku z działającym na terenie gminy posterunkiem Policji, a także ich osobistych doświadczeń w kontakcie z policjantami oraz poczucia bezpieczeństwa. Dla uzupełnienia badanego obszaru chcemy prosić mieszkańców Państwa gminy o podzielenie się z NIK swoimi doświadczeniami i oceną sytuacji.

W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o wypełnienie ankiety na stronie:

Link do ankiety

Zapewniamy Państwa jednocześnie, że ankieta jest w pełni anonimowa, a jej wyniki zostaną wykorzystane i zaprezentowane wyłącznie w formie zbiorczych zestawień.
Termin wypełniania ankiety upływa w dniu 15 października 2023 r.


UWAGA!!! NOWY NUMER RACHUNKU BANKOWEGO


Bieszczadzki Bank Spółdzielczy w Ustrzykach Dolnych
94 8621 0007 2001 0009 1734 0001



Kalendarz wydarzeń

[calendar mini=true]

Starsza wersja strony

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress